Článek
Některé vypadají, jako by si hradní partička „zprivatizovala“ nejen přístup k prezidentovi, ale i hospodářskou či administrativní činnost na Pražském hradě i v Lánech. Tři z kauz, kdy jejich protagonisté šachovali s majetkem státu, jsou stále otevřené a čekají na soudní dohru.
Jeden ze Zemanových blízkých lidí, kancléř Vratislav Mynář, který za celou dobu svého působení na Hradě v roce 2013 nezískal bezpečnostní prověrku, čelí kvůli dostavbě penzionu obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Sám vinu odmítá.
Firma Clever Management, která mu patří, v červnu 2011 inkasovala z Evropské unie veřejnou podporu 5 994 109 korun na stavbu penzionu Malovaný v Osvětimanech. Podle policie však měl vědět, že nesplňuje dotační podmínky. V roce 2019 se totiž ukázalo, že stavba tohoto objektu byla jednou dotačně podpořena 13 miliony korun od ministerstva školství, a to podle ROP Střední Morava odporuje pravidlům přidělení další dotace.
Mynář, Hlinovský, Ovčáček. Kolik si vydělali Zemanovi lidé
Dotační úřad na konci roku 2020 rozhodl, že firma musí dotaci vrátit, firma se však odvolala a ministerstvo financí následně konstatovalo, že dotaci vracet nemusí.
Poté ve věci podal správní žalobu nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, načež jí Krajský soud v Ostravě – pobočka v Olomouci vyhověl a její přidělení označil za neoprávněné. Rozhodnutí v této věci zatím nepadlo, kancléř byl v této souvislosti obviněn z dotačního podvodu.
O Balákovi ještě rozhodne soud
Další kauza neoprávněné dotace se týkala dvoumilionové finanční podpory, kterou dostala Mynářem spoluvlastněná firma Ski-Moravia na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Nejprve přišlo v roce 2008 na technické zasněžování 900 tisíc korun, o rok později z Fondu rozvoje venkova přibylo dalších 1,1 milionu a v roce 2012 ještě 200 tisíc na rozšíření osvětlení sjezdovky.
Sjezdovka léta leží ladem, firma však peníze nevrátila, i když Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) několikrát potvrdil, že podmínky dotace nesplnila. Podle serveru Aktuálně.cz Mynářovi pomohl tehdejší ministr zemědělství Miroslav Toman, který byl zároveň sponzorem Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ).
Zeman žádal od Fialy podepsání abolice, přiznal Hrad. Dokumenty jsou tajné
Zatím nepravomocným rozhodnutím soudu skončila kauza druhého blízkého spolupracovníka odcházející hlavy státu, bývalého ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka. V březnu 2022 mu prezident udělil milost a prominul nepodmíněný pravomocný trest odnětí svobody, peněžitý trest a trest zákazu činnosti, a to s účinky zahlazení odsouzení.
Balák však čelil obžalobě i v jiných kauzách. Podle výroku kladenského soudu ze srpna 2022 Balák podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej a těžbu kamene v Lánské oboře, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Dostal za to peněžitý trest 870 tisíc korun a zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Rozsudek zatím není pravomocný a věcí se ještě bude zabývat Krajský soud v Praze.
I samotný Zeman doteď čelí žalobě, kterou na něj podal jeho někdejší poradce Zdeněk Šarapatka. Prezident Zeman o něm promluvil v listopadu 2017 v televizi Barrandov, když řekl, že ho ještě coby premiér „vyhodil pro neschopnost“.
Miliony pro právníka Nespalu
Zemana, jeho kancelář, ale i ředitele Lánské obory Baláka zastupoval prominentní advokát Marek Nespala. Podle informací serveru iRozhlas hradní kancelář od roku 2013 vyplatila advokátní kanceláři právníka Nespaly téměř 21 milionů korun. Loni na spory padlo více než 3,5 milionu korun.
Mluvčí Hradu Vít Novák pro server uvedl, že nárůst nákladů za právní služby byl v roce 2022 způsoben „mimořádným nárůstem sporné agendy v souvislosti s mnohostí ataků různých vlivových, nátlakových a aktivistických skupin na prezidenta republiky a jeho aparát v souvislosti s koncem jeho mandátu a pokusy o zbavování jeho pravomocí v rozporu s Ústavou ČR, to vše za mohutné frontální podpory některých tendenčních médií“.